1. A díjalapítás aktualitása és célja
A gyorsan változó világ folyamatos alkalmazkodást követel az oktatási rendszerektől is, hiszen a diákokat fel kell készíteni a 21. század kihívásaira. A hagyományos közoktatás tantárgyi tudásanyaga mellett egyre nagyobb szerepet kapnak olyan készségek, mint a csapatmunka, a kommunikáció, az érzelmi intelligencia, a holisztikus szemlélet és az élethosszig tartó tanulás képessége. Az innovatív szemlélet szintén elengedhetetlen, különösen a természettudományok és a műszaki területek oktatásában, ahol a modern világ elvárásai új megközelítéseket kívánnak.
Mindennek megvalósulásához olyan tanárokra van szükség, akik nemcsak felismerik a változások irányát, hanem képesek is hatékony, korszerű módszerekkel támogatni a diákok fejlődését, miközben folyamatosan fejlesztik saját pedagógiai eszköztárukat és szakmai kompetenciáikat.
A Lépésváltás Alapítvány ennek a pedagógusi munkának elismeréseként hozza létre a díjat. Célja, hogy elismerje azon pedagógusok munkáját, akik innovatív megközelítéseikkel hozzájárulnak a gyermekközpontú, komplex természettudományos oktatási módszerek fejlesztéséhez, népszerűsítve a közoktatásban alkalmazott hatékony oktatási módszereket, miközben hozzájárul a tanári hivatás megbecsülésének növeléséhez is.
Jean Piaget, Seymour Papert és Mitchel Resnick a modern alkotópedagógia úttörői, valamint olyan oktatási eszközök megalkotói, mint a Logo, a Lego Mindstorms és a Scratch programozási nyelvek. Különböző megközelítéseikkel jelentős mértékben hozzájárultak a komplex természettudományos oktatás fejlődéséhez, és meghatározó szerepet játszottak a modern pedagógiai gyakorlatok formálásában, különösen a diákok szemléletformálásában és tanulási folyamataik támogatásában.
A Lépésváltás Alapítvány ezzel a díjjal kíván tisztelegni Nemes Péter (1941–2024) tanár emléke előtt, aki a Merlin Ház Képességfejlesztő és Tehetséggondozó Nonprofit Kft. egyik alapítójaként, pedagógusként, ifjúsági szervezetek vezetőjeként, majd a Magyar Televízió és egy lapkiadó vállalat igazgatójaként a gyermek- és emberközpontú nevelés elkötelezett képviselője volt.
2. A díj alapítója
A díj alapítója a Lépésváltás Alapítvány. Székhely: Dunaharaszti, Munkácsy M. u. 88/B.
Cégjegyzékszám: 13-01-0004407
3. A díj adományozásának rendje
3.1 A díjban részesíthetők köre:
Azok a pedagógusok, akik a természettudományok oktatásában olyan innovatív, hatékony és gyermekközpontú módszereket alkalmaznak, amelyek elősegítik a diákok komplex gondolkodásmódjának fejlesztését.
3.2 A díjban részesíthetők száma:
A díjat alkalmanként egy pedagógus kaphatja meg. Ha adott évben nincs megfelelő pályázat, a díj nem kerül kiosztásra.
3.3 A pályázat benyújtásának módja:
A pályázat elektronikusan nyújtható be a Lépésváltás Alapítvány hivatalos weboldalán elérhető online felületen (www.interm.hu). A pályázatnak tartalmaznia kell:
- a jelölt pedagógus nevét és elérhetőségeit,
- egy rövid bemutatkozást a szakmai munkájáról,
- az ajánlást, amelyben részletezik az innovatív oktatási módszereit,
- a jelölt által aláírt adatvédelmi nyilatkozatot.
A pályázat beadási határideje minden év március 31.
4. Döntéshozatal és értékelési szempontok
A pályázatok elbírálását a Lépésváltás Alapítvány kuratóriumi tagjai végzik. Az értékelési szempontok:
- a jelölt pedagógiai módszereinek innovációs értéke,
- a tanulók fejlődésére gyakorolt hatás,
- az alkalmazott módszerek fenntarthatósága és széleskörű alkalmazhatósága,
- a közösségépítő és motivációs szerep.
A nyertes kiválasztásáról szóló döntést a kuratórium minden év április 30-ig meghozza. Az eredményeket a www.interm.hu honlapon teszik közzé.
5. A díj átadása
Az átadás helyszíne: Szegedi Tudományegyetem, Integrált Természettudomány Oktatásmódszertani Kutatóműhely.
6. A díj leírása és a hozzá tartozó jogosultságok
A díj tartalma: emlékérem, oklevél és 150.000 Ft támogatás.
7. A díj időtartama, visszavonása
A díjat határozatlan időre alapítják, visszavonása a díj kitűzésével megegyező nyilvánosság mellett történik.
8. A díj neve
A díj neve: Természettudományos Innovációs Pedagógiai (TIP) Díj
A TIP Díj olyan pedagógusok elismerésére jött létre, akik újszerű, kreatív megközelítésekkel formálják a természettudományos oktatást, elősegítve a diákok komplex gondolkodásának és problémamegoldó készségeinek fejlődését.